Doporučuju.

 1. Olive Kitteridge (2014)

  Čtyřdílná minisérie, jejíž styl vyprávění v některých detailech připomíná postupy bratrů Coenů, z produkce HBO s herečkou Frances McDormand (aka těhotná policistka Marge z filmu Fargo) v titulní roli.

  Silně racionální, zdánlivě bezcitná Olive (matka, učitelka matematiky) je někdo, s kým by většina průměrných mužů dlouho nevydržela, asi proto žije Olive s lékárníkem Henrym, nejmilejším mužem ve městě (herec Richard Jenkins, aka otec rodiny pohřebáků ze seriálu Six Feet Under). Někdy to při jejich rozhovorech vypadá, že (zatímco Henry zjišťuje, která bije) pohyb každého svalu v Olivině obličeji je načasován s přesností atomových hodin – jestli znáte komiks Strážci, můžete si představit Dr. Manhattana, ale jako nesvětélkující ženu bez schopnosti nechat malíčkem vybuchovat tanky. V této miniserii se většina výbuchů děje v duších postav, například i jejich syna. Nezřídka srovnatelně smutné, zábavné a pozoruhodné.

 2. Richard McGuire – Here

  Když o nějakém komiksu Chris Ware napíše, že mu vyrazil dech, prostě si ho objednáte. Stručně: většina komiksů sleduje určitou dějovou linku (a podle toho, kudy jde dějová linka, ukazují různé osoby v různých místech a časech) – zatímco komiks Here sleduje z konstantního úhlu pohledu stále jedno místo (kudy prochází v různých časech různé dějové linky různých osob). Vyvolává to zvláštní druh závrati vidět v obdélníkových průřezech (označených letopočty) koexistovat pár centimetrů od sebe tvory vzdálené desítky, stovky (ano, i indiáni) až miliony let (ano, i dinosauři).

 3. Vojáci

  Simon Brann Thorpe 2 roky připravoval svou sérii fotek vojáků ze západní Sahary, kterou se snaží upozornit na jeden aspekt tzv. moderní doby: povrchní vnímání zpráv o válečných konfliktech. Trefa do černého, říkám si. Jakkoliv to mou schopnost vcítit se asi změní minimálně, je užitečné připomenout si existenci určitých bublin nevědomosti, které si člověk vydržuje, aby se pečlivým pozorováním světa příliš nevyčerpal.

 4. Videopřenos z orlího hnízda

  Podle internetové adresy jde o hnízdo lotyšských nebo estonských orlů. Na noc se hnízdo vypíná.

 5. Jackie Nickerson

  Je fotografka, která nafotila sérii jiho- a východo-afrických zemědělců s věcmi místo hlav. Miluju.