Nevim přesně, z jakýho důvodu Dredd prosvištěl kinama bez povšimnutí. Možná sklouznul na vlně zklamání spolu s (prej) dost nepodařenym (nevim, neviděl jsem a podle trailerů ani nechci) remakem Total Recall. Aspoň v mym případě to tak bylo. Sledovat vlnu osmdesátkovýho materiálu, jak je zbavenej dobový patiny, potu, cigaret, synťáků, rvaček a chlastu a místo toho se nově vyhladí do počítačovýho lesku s trochou sterilního disca, solárka, defaultních kung-fu schopností a gelu ve vlasech, asi nemůže nikoho normálního těšit. Přidaná hodnota přitom bejvá nula. Někdo vezme vaši oblíbenou věc, celou jí zkurví a ještě na tom zkouší vyrejžovat prachy. Tak si řikam, jestli to náhodou neni zločin. Jestli by někdo týhle estetický degradaci neměl učinit přítrž. Někdo v kompetenci, s přilbou a nekompromisnim smyslem pro spravedlnost.

Je to tak. Dredd je ryzí návrat k tvrdejm akčním sci-fi. Daniel Vávra v jedný ze svejch přednášek vzpomíná na atmosféru prostředí, charaktery a dějovou strukturu filmů z 80. let. Doufam, že Dredda viděl. Stejnej Daniel Vávra v tomhle kontextu chválí The Raid. Znovu doufam, že Dredda viděl. Je až zarážející, jak se v jeden moment sejdou dva filmy, který si jsou v tolika ohledech tak podobný. Můžu k tomu říct jen jedno – Dredd je lepší.

Navíc se NEJEDNÁ O REMAKE. Na to, jak zásadní je tahle informace, jsem ji nikdy nikde neviděl – s původní Sly verzí má společný jen comixový kořeny; stejná postava, stejný prostředí, stejná doba, ale uplně jinej film. Lepší.

Víc prozrazovat nebudu. Kupte si obrovskou televizi, vohulte repráky a jděte do toho!!! Dávám za Dredda péro do ohně – pod vlivem slo-mo, samozřejmě.

Master

[:]